3D síť v našem těle

Pod kůži máme několik struktur, které by ideálně měli po sobě klouzat. Problém  nastane, když se naše tělo dostatočně nehýbe a jednotlivé tkáně se k sobě přilepí a ztuhnou a právě to způsobí v našem těle napětí a bolest.  Veškerý náš pohyb (např. zvednout se, otočit se nebo ohnout se…) nás stojí hodně sil.

Pokud cítíte napětí, ztuhlost nebo bolest v některé části těla, za příčinou vaši bolesti mohou právě ztuhlé fascie.

Co jsou to fascie?

Fascie patří mezi pojivové tkáně (můžeme si ji představit jako 3D pavučinu), která odděluje a obaluje naše kosti, cévy, nervy a svaly a zároveň navzájem všechno mezi sebou propojuje. Má vliv nejen na pružnosť, ale i stabilitu našeho těla.


Podobně jako ostatní měkké tkáně (svaly, šlachy, vazy) i fascie tuhnou a stávají se místem kumulace podkožního tuku omezujícího pohyb. Fascie reagují nejen na fyzické, ale i na psychické vlivy jako stres, hněv, nervozita…co způsobuje hromadění toxinů v našem těle.

S věkem, stresem, špatnými pohybovými návykmi, jednostranní sportovní a každodenní zátěží se znižuje jejich elasticita, tuhnou a důsledkem je, že se jednotlivé tkáně slepí, naše kosti a klouby se nemůžou volně hýbat a my začneme pociťovat bolest.

O fasciích mnohí ani nevíme, a tedy nejsme zvyklý se o ně starat. Je ale vědecky dokázáno, že příčinou bolestí zad, dnes již považovánou za jednu z civilizačných nemocí, jsou nejen zkrácené svaly, ale mohou ní být právě ztuhlé fascie.
Pokud naše fascie nebudou pružné, nebude pružné ani dostatečně vyživováno to, co se pod nimi nachází.

Fascie jsou největším zmyslovým orgánem lidského těla, který vnímá, řídí a ovládá náš pohyb.

Výbornou metodou pro regeneraci a vitalitu nejen fascií, ale i kostí, šlach a svalů je automasážní technika  z USA tzv. BODY ROLLING.

Přečtete si o ní v mém eBooku zdarma:)

"Miluji lidské tělo a baví mě zdravě žít. Jsem specialistkou zdravého pohybu a zdravého životního stylu. Svým klientům pomáhám jednoduchou a efektivní metodou uvolnit ztuhlé části těla a s nimi spojené emocionální bloky, zbavit je bolesti a stresu. Rada pomohu i vám cítit se lépe ve vašem těle i ve vaší mysli." Více informací o mně zjistíte tady>>